X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيد

یورو و دلار paypal

علوم آزمايشگاهي گرگان - کاندیدیازیس

کاندیدیازیس

دسته بندی : قارچ شناسی پزشکی,
این بیماری توسط یک نوع قارچ مخمر بنام کاندیدا آلبیکانس ایجاد می شود . این قارچ گاهی به شکل غیربیماریزا در دهان ، واژن ، کشاله ران وزیربغل ودیگر مناطق مرطوب پوست وجود دارد . شایعترین کاندیدیازیس همان بیماری برفک شیرخواران ونوزادان می باشد که نوزاد بعلت عبوراز کانال زایمانی وبعلت وجود کاندیدا درآنجا دچار این بیماری می شود . برفک به شکل برجستگیهای سفید خاکستری درروی مخاط دهان وزبان بروز کرده که با کندن این ضایعات مناطق خونریزی دهنده ایجاد می شود . درمان این نوع برفک استفاده از داروهای ضد کاندیدا مانند نیستاتین می باشد که به صورت قطره نیز وجود دارد .

برفک دربزرگسالان معمولا" رخ نمی دهد مگر در موارد نقص ایمنی که باید علت این نقص ایمنی حتما" بررسی شود . گاهی کاندیدیازیس دهانی با کاهش پرزهای زبانی بروز می کند که به این نوع ، کاندیدیازیس آتروفیک می گوییم . گاهی نیز بصورت برجستگیهای سفت وچسبنده وشبیه سنگ در مخاط دهان رخ می دهد که به آن لوکوپلاکی کاندیدایی ویا کاندیدیازیس هیپرتروفیک می گوییم . البته علل لوکوپلاکی موارد دیگری نیز هست مانند سیفلیس ، سیگار ، سرطان مخاط دهان ، استفاده از ادویه جات و... که باید احتمال آنها رانیز در نظر داشت .

 

کاندیدیازیس درپوست به شکل های مختلفی بروز می کند که یکی از شایعترین آنها اینترتریگوی کاندیدایی است که بیشتر در کشاله ها ، زیربغل ها ، زیر ووسط پستانها ، باسن ، بین انگشتان دست می تواند رخ دهد . ضایعات در این موارد به شکل قرمزی براق وهمراه پوسته ریزی در حاشیه ضایعات و معمولا" مرطوب و ترشح دار می باشد . در شیرخواران در ناحیه پوشک کاندیدیازیس می تواند باعث تشدید درماتیت پوشک گردد وتشخیص آن با ضایعات اقماری قرمز رنگ در اطراف ضایعه اصلی می باشد .

 

در این موارد معمولا" قعر شیار کشاله ران نیز دچار قرمزی والتهاب است که دردرماتیت پوشک چنین چیزی وجود ندارد واین ناحیه معمولا" مبتلا نیست . کاندیدیازیس بین انگشتان دست در زنان میانسال ومسن که به مدت طولانی دستهایشان درآب ودر حال شستشو هستند شایعتر است ودر افراد دیابتیک نیز می تواند با وفور بیشتری رخ دهد .

اتيولوژى / پاتوژنز

گونه‌هاى کانديد يا به‌طور شايع با انسان همزيستى مى‌کنند و اغلب در دهان، مدفوع و واژن يافت مى‌شوند. اغلب قبل از کانديداز، به‌علت درمان آنتى‌بيوتيکى وسيع‌الطيف، تعداد جمعيت همزيست افزايش مى‌يابد. عوامل ديگر ميزبان (موضعى و سيستميک) هم به ايجاد عفونت کمک مى‌کنند، اين عوامل عبارتند از: ديابت، عفونت HIV، و دندان مصنوعى که ايجاد برفک (Thrush) اوروفارنکس را تسهيل مى‌کنند؛ پوست مرطوب (Macerated Skin) (به‌ هر علتي) که به ايجاد کانديدياز پوستى کمک مى‌کند؛ و سه ماهه سوم باردارى که در اين دوره کانديداز و ولوواژن شيوع بالائى دارد. هنگامى که پيوستگى غشاء يا پوست آسيب ببيند (مثلاً در نتيجه سوراخ شدن GI در اثر تروما يا جراحي، استفاده از کاتترهاى دائمي، يا آسيب مخاطى در اثر شيمى‌درمانى سيتوتوکسيک) کانديدا مى‌تواند از سطوح کلونيزه شده به بافت عمقى نفوذ نمايد. هنگامى که کانديدا از سدهاى پوشاننده بدن عبور کرد، بعضى افراد در برابر آن حساسيت ويژه‌اى خواهند داشت از جمله، نوزادان با وزن خيلى کم، افراد دچار نوتروپنى و افرادى که در حال استفاده از گلوکوکورتيکوئيد با دوز بالا هستند يا به تازگى مصرف نموده‌اند. کاشته شدن کانديدا در بدن از طريق خون در شبکيه، کليه طحال و کبد بارزتر است.

تظاهرات بالينى

برفک دهان به‌صورت پلاک‌هاى سفيد رنگ چسبنده‌اى تظاهر مى‌کند که به‌طور مجزا و يا پيوسته در روى دهان و زبان وجود دارند. کانديدياز پوتى به‌صورت قرمزى و رطوبت در نواحى چين‌دار بدن تظاهر مى‌کند. برفک وولوواژن باعث خارش و ترشح مى‌شود و گاهى سوزش ادرار يا مقاربت دردناک ايجاد مى‌نمايد. برفک واژن و دهان، ضايعات مشخص و هيپرکراتوتيک پوست، ديستروفى ناخن‌ها و آلوپسى جزئى نشان‌دهنده کانديداز پوستى مخاطى مزمن هستند. در اين بيماران انواعى از اختلالات عملکرد سلول T مشاهده شده است و ممکن است کاهش عملکرد غدد پاروتيد، آدرنال يا تيروئيد نيز مشاهده ‌شود. کانديدياز مرى شايع‌ترين کانديدياز گوارشى است که با ديسفاژى و درد زير استنوم تظاهر مى‌کند، در آندوسکوپى اين بيماران مناطقى از ادم و قرمزي، لکه‌هاى سفيد موضعى و / يا زخم ديده مى‌شود. انتشار هماتوژن شدت‌هاى مختلفى دارد و مى‌تواند از يک تب تنها تا شوک سپتيک باشد. يافته‌هاى ديگر عبارتند از: ضايعات شبکيه، آبسه‌هاى متعدد و کوچک و کبد و طحال، ارتشاح‌هاى ندولر ريوي، اندوکارديت، آرتريت يا مننژيت مزمن، و (در موارد نادر) تظاهرات موضعى مثل استئوميليت، ضايعات پوستى پوستولر، ميوزيت و آبسه مغز.

تشخيص

ديدن هايفاى کاذب (Pseudohyphae) در اسمير مرطوب و تأييد آن با کشت روش تشخيصى انتخابى در کانديدياز سطحى است. ضايعات عميق کانديدا را مى‌توان از طريق بررسى بافت‌شناسى نمونه‌هاى بيوپسى يا از طريق کشت خون، CSF، مايع مفصلي، يا نمونه‌هاى جراحى تشخيص داد. تست‌هاى سرولوژيک براى آنتى‌بادى يا آنتى‌ژن ارزشى ندارند.
درمان
براى درمان کانديداز پوستى از پودر نيستاتين يا کرم‌هاى محتوى سيکلوپيروکس (Ciclopirox) يا يک آزول به‌طور موضعى استفاده مى‌شود. در کانديدياز وولوواژن، ترکيبات آزول واژينال نسبت به شياف‌هاى نيستاتين ارجحيت دارند. يک دوز تنهاى فلوکونازول (۱۵۰ ميلى‌گرم) جايگزين راحت‌ترى است اما احتمال ايجاد عوارض جانبى در آن بيشتر است. کانديدياز دهان و مرى به قرص‌هاى مکيدنى (Troche) کلوتريمازول که پنج‌بار در روز مصرف مى‌شود بهتر از سوسپانسيون نيستاتين که بلعيده يا قرقره مى‌شود، پاسخ مى‌دهد. در ازوفاژيت، فلوکونازول خوراکى (روزانه ۲۰۰-۱۰۰ ميلى‌گرم) راحت‌تر و مناسب‌تر از قرص‌هاى مکيدنى کلوتريمازول است. درازوفاژيتى که به فلوکونازول پاسخ نمى‌دهد ممکن است نياز به تکرار آندوسکوپى باشد تا بيمارى‌هاى ديگر کنار گذاشته شود. در صورت شکست در مان با فلوکونازول در ازوفاژيت کانديائي، مى‌توان براى خفيف‌تر کردن بيمارى از سوسپانسيون ايتراکونازول (روزانه ۲۰۰-۱۰۰ ميلى‌گرم) استفاده نمود. در بيماران ايدزى که دچار عود کانديدياز مرى يا دهانى حلقى مى‌شوند ممکن است به آزول مقاومت پيدا کنند.    


در افراد ايدزى مقاوم به آزول، مى‌توان از آمفوتريسين B (روزانه ۵/۰-۳/۰ mg/kg وريدي) استفاده نمود. برفک مثانه به شستشوى مثانه با آمفوتريسين B (پنجاه ميلى‌گرم در ليتر به‌مدت ۵ روز) پاسخ مى‌دهد؛ در بيماران مبتلا به کانديديورى بدون سوند مى‌توان فلوکونازول خوراکى را جايگزين نمود. در بيمارى منتشر، آمفوتريسين B (روزانه ۷/۰-۵/۰ mg/kg) درمان انتخاب است. در افرادى که ايمنى سالم دارند در اثر کاتتر به فونگمى کانديدا آلبيکنس (Candida Albicans) مبتلا شده‌اند، کاتتر را بايد برداشت و فلوکانازول (روزانه ۴۰۰ ميلى‌گرم) يا آمفوتريسين B (روزانه ۵/۰ mg/kg) تجويز نمود. درمان کانديدمى را بايد تا دو هفته پس از قطع تب ادامه داد. در انتخاب بين فلوکونازول و آمفوتريسين B بايد گونه کانديديا را در نظر گرفت. به‌عنوان مثال کانديدا کروسى (C. Krusei) در شرايط آزمايشگاهى به فلوکونازول مقاوماست، کانديدا گلابراتا (C. Glabrata) حساسيت متوسطى به فلوکونازول دارد و سوش‌هاى کانديدا لوسيتانيا (C. Lusitaniae) به آمفوتريسين B مقاومت نشان مى‌دهند. در دريافت‌کنندگان پيوند آلوژنيک مغز استخوان براى پيشگيرى از کانديدياز مهاجم از فلوکونازول خوراکى (روزانه ۴۰۰ ميلى‌گرم) استفاده مى‌شود.
برچسب‌ها : ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
نویسنده: احسان باقری | نسخه قابل چاپ | شنبه 9 شهریور 1392 - 09:00 | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

» آدرس پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ( چهارشنبه 2 فروردین 1396 )
» خونگیری شریانی برای ABG ( جمعه 24 مهر 1394 )
» آموزش کامل تخصصی آنالیز ادرار ( دوشنبه 26 مرداد 1394 )
» وزن مخصوص ادرار specific Gravity ( جمعه 26 تیر 1394 )
» آزمایش ویتامینD ( جمعه 8 خرداد 1394 )
» غلظت خون بالا چیست و عوارض آن کدام است؟ ( چهارشنبه 27 اسفند 1393 )
» دسیکاتور ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» بالن ژوژه ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» آزمایشات لازم برای ازدواج ( چهارشنبه 6 اسفند 1393 )
» كم‌كاري‌ تيروئيد Hypothyroidism ( جمعه 1 اسفند 1393 )
» كاربرد آزمايش اختصاصي Anti-ccp در آرتريت روماتوئيد ( چهارشنبه 29 بهمن 1393 )
» دستگاه سل كانتر (آنالایزر هماتولوژی) ( جمعه 26 دی 1393 )
» آرتريت روماتوئيد (Rheumatoid Arthritis) ( چهارشنبه 10 دی 1393 )
» فاویسم ( پنجشنبه 20 آذر 1393 )
» تست های انعقادی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیماری آلکاپتونوریا ( شنبه 1 آذر 1393 )
» بیلی روبین و اختلالات کبدی ( جمعه 23 آبان 1393 )
» میکروآلبومین ( پنجشنبه 15 آبان 1393 )
» خطاهایی که موجب همولیز می شوند ( جمعه 9 آبان 1393 )
» روش فيبرين زدائي براي بررسي سلول LE ( سه شنبه 6 آبان 1393 )

محبوب ترین مطالب

» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی-ماشین آتوود ( سه شنبه 24 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-شناسایی چربیها-حلالیت-ناین.. ( جمعه 11 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست مولیش و بندیکت ( دوشنبه 16 خرداد 1390 )
» دانلود گزارش کار فیزیک عمومی-قانون ارشمیدس ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی- آونگ ساده ( جمعه 2 اردیبهشت 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث ترماتودا ( یکشنبه 26 شهریور 1391 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست فهلینگ و اوزازون ( چهارشنبه 11 آبان 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- قانون بقای جرم ( پنجشنبه 20 بهمن 1390 )
» دانلود تصاویر مرجع آناتومی بدن انسان ( سه شنبه 17 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست بارفود و بیال و سيلوانف ( چهارشنبه 23 شهریور 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی ( پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 )
» دانلود جزوه + گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی 1 ( پنجشنبه 3 اسفند 1391 )
» اسلاید آناتومی تنه ( چهارشنبه 9 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک--تعادل اجسام صلب ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- محلول سازی ( چهارشنبه 26 بهمن 1390 )
» اطلس كامل خون شناسي كاملآ فارسي ( سه شنبه 1 شهریور 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث سستودا ( شنبه 22 بهمن 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث نماتودا ( دوشنبه 17 بهمن 1390 )
» دانلود گزارش کار آز فیزیک عمومی--حرکت پرتابی ( چهارشنبه 20 مهر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی----شمارش گویچه های سفید ( پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390 )

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ

کد های کاربر