s

هیپوتیروئیدی

دسته بندی : هورمون شناسی,

هیپوتیروئیدی(کاهش هورمون تیروئید)

هیپوتیروئیدی یکی از بیماری های شایع تیروئید می باشد . در قدیم علت شایع هایپوتیروئیدی کمبود ید بوده و اکثر  اشخاص دچار کمبود ید و در نتیجه هیپوتیروئیدی بودند . اما امروزه مشکل کمبود ید در اکثر مناطق با افزودن ید به نمک و آب آشامیدنی کاهش چشمگیری پیدا کرده است ولی مشاهده شده با کاهش کمبود ید مشکلات تیروئیدی ( هایپرتیروئید و هایپوتیروئیدی و ... ) کم نشده است .

شایعترین علت کم کاری تیروئید یا هایپوتیروئیدی بیماری ای به نام هاشیموتو است .

بیماری هاشیموتو:

بیماری هاشیموتو یک بیماری خودایمنی تیروئیدی می باشد که بدن بر علیه بافت فولیکولار تیروئید عمل می کند و سلول های T به همراه سلول های B بافت فولیکولار تیروئید را تخریب می کنند . وقتی بافت فولیکولار تیروئید تخریب شد فرد دچار هایپوتیروئید می گردد و بافت تیروئید تبدیل به یک بافت سفت و فیبروز می گردد . بیماری هاشیموتو دارای دو مرحله می باشد :

 1. مرحله گواتر  که تیروئید بزرگ می شود ، گواتر هاشیموتو در 3 یا 4 سال اول رخ می دهد .
 2. بعد از یکی دوسال مرحله ی دوم اتفاق می افتد که فیبروز بافت تیروئید کوچکتر شدن آن اتفاق می افتد ( مرحله ی آتروفیک )

هاشیموتو یکی از علل هایپوتیروئیدی است علل دیگری هم دارد از جمله : آژنزی مادرزادی ، عمل جراحی یدرادیواکتیو ، مصرف آمیودارون ، مصرف ماده ی حاجب ، مصرف اینترفرون آلفا و ...

در فرم هایپوتیروئیدی مادرزادی شایعترین علت آژنزی تیروئیدی مادرزادی است که معمولاً دارای علائمی می باشد که شایعترین علامت طولانی شدن مدت زمان بارداری در این افراد می باشد و مدت حاملگی بیش از 40 هفته باشد . علامت مهم و شایع دیگر در این افراد پلی هیدرآمینوس جنین ( افزایش بیش از حد مایع آمینوتیک جنین ) می باشد . نوزاد بدنیا آمده پف آلود و دارای اضافه وزن هستند دارای فونتانل بزرگتر از حد نرمال ، فتق نافی ( بیرون زدگی احشای شکمی از ناف ) ، گریه هایی با صدای نازک دارند ، موی سر کم و تنک و نرم و نازک ، نخوردن شیر به میزان کافی ، دارای یبوست هستند . در کشور ما در نوزادان زیر 1 سال تست های آزمایشگاهی (Screening) هایپوتیروئیدی یکی از کارهای ضروری می باشد .

اگر کودکی که دارای هایپوتیروئیدی مادرزادی می باشد تا یک یا دو سال اول زندگی تشخیص داده نشود و درمان مناسب صورت نگیرد تغییرات مغزی ای در کودک اتفاق می افتد که جبران ناپذیر است . و اصطلاحاً کریتینیسم را ایجاد می کند دیده شده و در مادرانی که دارای نوزاد هاپوتیروئیدی مادرزادی هستند اگر کمبود سلنیوم وجود داشته باشد ضایعات مغزی نوزاد شدیدتر خواهد بود . برای تشخیص هایپوتیروئیدی نوزاد خون را معمولاً از پاشنه ی پا یا بند ناف می گیرند و میزان TSH , Free T4 معیار تشخیص هایپوتیروئیدی در نوزادان است . اگر تشخیص هایپوتیروئیدی برای کودک گذاشته شده باید نوزاد قرص لووتیروکسین را مصرف کند .

در بیماری هاشیموتو تخریب بافت تیروئید به صورت خودایمنی اتفاق می افتد به همین دلیل ممکن است سایر بیماری های خودایمنی نیز همراه آن دیده شود . مثلاً ممکن است همراه دیابت یا آهن پرنیشیوز باشد . این بیماری در سندرم داون و ترنر شایعترین می باشد . معمولاً بافت تیروئید در هاشیموتو در چند ماه اول بزرگ می شود و بعد سفت می گردد  . قوام سفتی تقریباً مانند قوام نوک بینی می باشد این خصوصیات برعکس بیماری گریوز می باشد زیرا در گریوز بافت تیروئید نرم است . بیماری هاشیموتو تقریباً بیشتر در خانم های میانسال به بالا دیده می شود . البته ممکن از درافراد زیر 40 سال نیز دیده شود . اولین علامت شایعی که در این افراد رخ می دهد ، عدم تحمل به سرما است . علائم دیگر پوست خشک ، نخوردن غذا ولی افزایش وزن ، دچار یبوست است . آب در قسمت سروزی در این افراد ممکن است تجمع یابد . ممکن است در گوش جمع شود و فرد را دچار کری انتقالی بکند ، ممکن است در پریکارد تجمع کند و فرد دچار پریکاردیت گرد و مکانهای دیگر : پلورال افیوژن ، آسیت

سندرم کانال کارپال در افراد مبتلا به هاشیموتو شایع می باشد ، پرولاکتین در خون این افراد بالا می باشد ( به خاطر افزایش TRH در آنها ) ، یک علامت خیلی مهم افراد مبتلا به هاشیموتو افزایش (Cratin Phospho Kinas ) CPK    در خون می باشد زیرا این  افزاد دچار میوپاتی می باشند . 4 بیماری وجود دارند که سطح CPK را بسیار بالا می برند :

 1. هایپوتیروئیدی
 2. MI قلبی
 3. درماتومیوزیت یا پلی میوزیت
 4. رابدومیولیز

در خانم ها معمولاً باعث ایجاد هایپومنوره می گردد ولی در آینده ممکن است تبدیل به الیگومنوره یا آمنوره شوند ، در خانم های هیپوتیروئیدی هاشیموتو میزان باروری کاهش یافته و سقط جنین نیز بالا می باشد .تست های آزمایشگاهی هایپوتیروئیدی

در بیماران مبتلا به هایپوتیروئیدی T4 توتال پایین می باشد . FT4 پایین ، T3RU پایین ، FTI پایین ، RIU پایین می باشد . تنها چیزی که در افراد هایپوتیروئیدی بالا می باشد میزان TSH می باشد .

در بیماران هاشیموتو Anti – Tpo نیز مثبت می باشد . در بیمارانی که هایپوتیروئیدی هستند در 25 درصد موارد ممکن است میزان FreeT3نرمال داشته باشند ، این قضیه رد کننده ی هاشیموتو نمی باشد .


انسفالوپاتی هاشیموتو

رابطه ی انسفالوپاتی هاشیموتو با بیماری های هیپوتیروئیدی یا بیکاری اتوایمیون تیروئید هنوز به اثبات نرسیده است . درمان این درگیری مغزی معمولاً به استروئید جواب می دهد . این سندرم با خواب آلودگی فعالیت امواج آهسته EEG و حضور آنتی بادی های TPO ، گیجی و میوکلونوس خود را نشان می دهد .


کومای میکسدم

کومای میکسدم در افرادی اتفاق می افتد که دچار هایپوتیروئیدی هستند و در این افراد تشخیص هایپوتیروئیدی صورت نگرفته است . در نتیجه بیمار دچار یک واقعه ی حاد می شود . البته کومای میکسدم در افرادی که مبتلا به هایپوتیروئیدی هستند و داروهای خود را به طور صحیح استفاده نکردند نیز ممکن است اتفاق بیفتد . عواملی که کومای میکسدم را تسریع می کنند با ایجاد اختلال تنفسی ارتباط دارند به طور مثال : داروها ( آرام بخش ها ، داروهای بیهوشی ، ضد افسردگی ها )  ، خونریزی گوارشی ، حوادث مغزی عروقی ، پنومونی ، CHF ( نارسایی مزمن قلبی) ، MI ( انفارکت میوکارد ) . بیماران به طور معمول افزاد مسنی هستند که تنها زندگی می کنند . بیماران هایپوترم ، هایپوگلیسمیک ، برادی کاردی ، هایپوپنه هستند و ممکن است وارد کوما نیز شوند . برای درمان این افراد دچار هیپوتیروئید باید لووتیروکسین و یا لووتیرونین تجویز گردد اگر قادر به خوردن هست فرم خوراکی ولی اگر قادر به خوردن نیست فرم تزریقی (IV) را برای بیمار تجویز می کنیم . این بیماران حتماً باید مایع درمانی شوند و حتماً باید کورتون دریافت کنند . چک می کنیم اگر دمای بدن بیمار به زیر 0 30  رسیده بود باید با پتوی گرم کننده بیمار را گرم کرد زیرا خود گرما موجب افزایش میزان متابولیسم و در نتیجه افزایش نیاز به T4 می گردد . اگر بیمار هایپوتیروئیدی دچار عفونت شده بود باید برای او آنتی بیوتیک تجویز گردد ، در صورت وجود هایپوگلیسمی ( افت قند ) و هایپوناترمی ( افت سدیم ) برای بیمار باید اصلاح صورت گیرد . توسط سرم های نمکی و قندی . در بیماران دچار هیپوتیروئیدی جراحی های اورژانس بلامانع می باشد ولی در موارد غیر اورژانس باید سطح تیروکسین ابتدا اصلاح شود . در خانم های باردار باید دوز دارو دو برابر گردد . آنمی بیماران هایپوتیروئیدی به طور معمول از نوع نورموکروم نروموسیتیک است ولی می تواند از نوع ماکروسیتیک نیز باشد .


تشخیص و درمان هایپوتیروئیدی

به طور کلی در فردی که مشکوک به هایپوتیروئیدی هستیم 2 چیز را در تست آزمایشگاهی درخواست می کنیم .

 1. TSH
 2. (Free T4) FT4 :اگر میزان TSH بالا و میزان FT4 بالا بود تشخیص هایپوتیروئیدی اولیه می باشد . اگر FT4 پایین بود و Anti Tpo نیز مثبت بود تشخیص هایپوتیروئیدی هاشیموتو می باشد ولی اگر Anti – TPO منفی بود تشخیص هایپوتیروئیدی غیر هاشیموتو می باشد . اگر با TSH بالا  FT4 نرمال بود به Anti –TPO مجدداً توجه می کنیم اگر مثبت بود یا علامت دار بود درمان  را شروع می کنیم ولی اگر منفی و بدون علامت بود بیمار را Follow up  می کنیم ( تشنج هایپوتیروئیدی ساب کلینیکال ) هنگامی که فرد به هایپوتیروئیدی دچار می گردد ابتدا  TSH بالا می رود هنگامی که دیگر افزایش  TSH توانایی جبران T4 را نداشت افت T4 نیز اتفاق می افتد . پس اگر در فردی میزان T4 پایین بود و TSH نرمال تشخیص هایپوتیروئید با مشکل سنترال برای بیمار مطرح می گردد درمان مشترک بین تمام انواع هایپوتیروئیدی لووتیروکسین می باشد . بهترین معیار برای تغییر دادن دوز دارو   ( لووتیروکسین ) اندازه گیری میزان TSH است . لووتیروکسین بهتر است صبح و به صورت ناشتا مصرف شود . بهتر است به صورت همزمان با آن قرص دیگری مصرف نشود و حداقل 1 تا 3  ساعت با فاصله قرص های دیگر مصرف گردد .

تداخل دارویی با جذب لووتیروکسین

یک سری داروها مانع از جذب لووتیروکسین می شوند سردسته ی این داروها آهن می باشد . در صورتی که مصرف آهن برای بیمار ضرورت داشت باید حداکثر فاصله با لووتیروکسین مصرف شود . مثلاً اگر لووتیروکسین صبح مصرف می شود آهن شب مصرف گردد ولی اگر باز هم مؤثر نبود باید دوز لووتیروکسین را افزایش داد . داروهای تداخل دار دیگر عبارتند از :

 1. کلستیرامین
 2. کلسیم
 3. لوواستاتین
 4. هیدروکسیت آلومینیوم
 5. ریفامپین
 6. آمیودارون
 7. فنی توئین
 8. کاربامازپین

عوارض لووتیروکسین


استئوپنی و AF عوارض شایع لووتیروکسین می باشد .

نیمه عمر لووتیروکسین در بدن 7 روز می باشد یعنی اگر مریضی که لووتیروکسین مصرف می کند بیشتر از یک هفته شروع به قطع دارو کند . بعد از یک هفته  TSH شروع به بالا رفتن می کند . همین مریض دو سه روز قبل از انجام آزمایش چند برابر دوز لووتیروکسین را مصرف می کند در نتیجه در تست آزمایشگاهی  FT4 بالا ،  TT4 بالا و  TSH نیز بالا نشان داده می شود و ممکن است یک پزشک آماتور را به اشتباه انداخته و تشخیص مشکل سنترال را برای بیمار مطرح کند . باید توجه داشت که امکان تبدیل هایپرتیروئیدی به هایپوتیروئیدی وجود دارد ولی تبدیل هایپوتیروئیدی به هایپرتیروئیدی امکان ندارد .

اگر فردی فراموش کند که قرص لووتیروکسین را مصرف کند تا 3 بار مصرف فراموش شده را می تواند با مصرف 4 قرص در روز چهارم به صورت یکجا جبران کند . ولی بیشتر از 3 بار را باید فرد دوباره روزی یک عدد را شروع کند و 2 ماه بعد دوباره  TSH را چک کند .

در دروان بارداری دوز دارو باید افزایش یابد .
برچسب‌ها : ,,,,,,,,
نویسنده: احسان باقری | نسخه قابل چاپ | یکشنبه 30 مهر 1391 - 17:00 | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

» آدرس پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ( چهارشنبه 2 فروردین 1396 )
» خونگیری شریانی برای ABG ( جمعه 24 مهر 1394 )
» آموزش کامل تخصصی آنالیز ادرار ( دوشنبه 26 مرداد 1394 )
» وزن مخصوص ادرار specific Gravity ( جمعه 26 تیر 1394 )
» آزمایش ویتامینD ( جمعه 8 خرداد 1394 )
» غلظت خون بالا چیست و عوارض آن کدام است؟ ( چهارشنبه 27 اسفند 1393 )
» دسیکاتور ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» بالن ژوژه ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» آزمایشات لازم برای ازدواج ( چهارشنبه 6 اسفند 1393 )
» كم‌كاري‌ تيروئيد Hypothyroidism ( جمعه 1 اسفند 1393 )
» كاربرد آزمايش اختصاصي Anti-ccp در آرتريت روماتوئيد ( چهارشنبه 29 بهمن 1393 )
» دستگاه سل كانتر (آنالایزر هماتولوژی) ( جمعه 26 دی 1393 )
» آرتريت روماتوئيد (Rheumatoid Arthritis) ( چهارشنبه 10 دی 1393 )
» فاویسم ( پنجشنبه 20 آذر 1393 )
» تست های انعقادی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیماری آلکاپتونوریا ( شنبه 1 آذر 1393 )
» بیلی روبین و اختلالات کبدی ( جمعه 23 آبان 1393 )
» میکروآلبومین ( پنجشنبه 15 آبان 1393 )
» خطاهایی که موجب همولیز می شوند ( جمعه 9 آبان 1393 )
» روش فيبرين زدائي براي بررسي سلول LE ( سه شنبه 6 آبان 1393 )

محبوب ترین مطالب

» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی-ماشین آتوود ( سه شنبه 24 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-شناسایی چربیها-حلالیت-ناین.. ( جمعه 11 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست مولیش و بندیکت ( دوشنبه 16 خرداد 1390 )
» دانلود گزارش کار فیزیک عمومی-قانون ارشمیدس ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی- آونگ ساده ( جمعه 2 اردیبهشت 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث ترماتودا ( یکشنبه 26 شهریور 1391 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست فهلینگ و اوزازون ( چهارشنبه 11 آبان 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- قانون بقای جرم ( پنجشنبه 20 بهمن 1390 )
» دانلود تصاویر مرجع آناتومی بدن انسان ( سه شنبه 17 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست بارفود و بیال و سيلوانف ( چهارشنبه 23 شهریور 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی ( پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 )
» دانلود جزوه + گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی 1 ( پنجشنبه 3 اسفند 1391 )
» اسلاید آناتومی تنه ( چهارشنبه 9 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک--تعادل اجسام صلب ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- محلول سازی ( چهارشنبه 26 بهمن 1390 )
» اطلس كامل خون شناسي كاملآ فارسي ( سه شنبه 1 شهریور 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث سستودا ( شنبه 22 بهمن 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث نماتودا ( دوشنبه 17 بهمن 1390 )
» دانلود گزارش کار آز فیزیک عمومی--حرکت پرتابی ( چهارشنبه 20 مهر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی----شمارش گویچه های سفید ( پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390 )

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ

کد های کاربر