s

بيماري تخمدان پلي كيستيك PCOS

دسته بندی : هورمون شناسی,

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری است که باعث نامنظم دوره قاعدگی و سطح بالاي هورمون مردانه به نام آندوژن ها در زنان است. سطوح بالاي اين هورمون می تواند به رشد بیش از حد موهای صورت ، آکنه و یا رويش موهاي بدن با الگوي مردانه شود. این وضعیت در حدود
5 تا 10 درصد از زنان رخ می دهد و بيماري شايعي است.
اگرچه PCOS است که به طور کامل درمان پذير نیست ، تعدادی روش هاي درماني هست که می تواند عوارض را به شدت کاهش دهد و يا به حداقل يرساند. زيرا در اين بيماري عوارض پر دردسري وجود دارد.البته اغلب زنان مبتلا به PCOS قادر به داشتن یک زندگی طبیعی و بدون عوارض مهم خواهند بود.
علت بيماري
علت PCOS کاملا مشخص نیست. اعتقاد بر این است که سطوح غیر طبیعی هورموني به نام LH از غده هیپوفیز و سطح بالایی از هورمون های مردانه با فعاليت هاي طبيعی تخمدانها تداخل مي كنند. چگونگي ايجاد علايم به وسيله این هورمون با درک دوره قاعدگي و عادت ماهانه طبيعي. ممكن است.

عادت ماهانه در PCOS
در زنان مبتلا به PCOS ، ممکن است فولیکولهای متعددي (به صورت كيست هاي كوچك در آينده) شروع به رشد نمايند. اما اين فولیکولهای قادر به رشد به اندازه اي که تخمک گذاری را تحريك كنند، نمي باشند. بنابراین ، فولیکولهای کوچک (4 تا 9 میلیمتر در قطر) در تخمدان انباشته مي شوند، در حاليكه در اين تخمدان پلی کیستیک، هیچکدام از این فولیکولهای کوچک قادر به رها سازی تخمک نيستند. در نتیجه ، سطح هورمون هاي زنانه استروژن، پروژسترون، LH ، FSH دچار عدم تعادل جدي مي شود.
هورمونهای مردانه در خانم ها معمولا توسط تخمدانها، غده آدرنال ، و دیگر منابعي در بدن تولید مي شوند. برخي از اين هورمون ها شامل تستوسترون ، androstenedione ، dehydroepiandrosterone (DHEA) ، و DHEA سولفات (DHEA - S). Androgens هستند. اما در زنان مبتلا به PCOS به دليل سطح بالای هورمون LH يا به دلیل سطح بالای هورمون انسوليناست که معمولا در PCOS دیده مي شود، ميزان ترشح اين هورمون ها نيز افزايش دارد.

علائم و نشانه ها
تغییرات ذکر شده در سطح هورمون ها، باعث عوارض کلاسیک PCOS ، از جمله دوره قاعدگی نامنظم یا قطع شدن آن ، رشد غیر طبیعی مو و یا ريزش مو، آکنه، افزایش وزن و دشواري در باردار شدن مي شود.
علائم و نشانه هاي اين بيماري معمولا در اوايل زمان بلوغ شروع مي شود، هر چند در برخی از زنان علائم تا بزرگسالی مشاهده نمي شود. به دلیل آنكه تغییرات هورمونی از یک فرد به دیگری متفاوت است ، بیماران مبتلا به PCOS ممکن است تظاهرات خفیف تا شدیدي از بروز آکنه، رشد موهای صورت و یا ریزش مو سر را بروز دهند.


هنگامي كه تخمک گذاری رخ نمی دهد ، پوشش رحم (كه آندومتر نامیده می شود) بطور یکسان و يكنواخت رشد نمی کند و در یک چرخه قاعدگی طبیعی. در عوض ، آندومتر در برخي نقاط ضخیم تر از عادي می شود که در نتیجه می تواند به خونریزی طولانی مدت و سنگین بيانجامد. دوره قاعدگی نامنظم یا غایب می تواند در خانم ها مشكلي در آندومتر (بنام هیپرپلازی آندومتر) ايجاد نمايد و یا حتی خطر ابتلاي جدار رحم به سرطان را افزایش دهد.

زنان مبتلا به PCOS معمولا کمتر از شش تا هشت دوره قاعدگی در هر سال دارند. برخی از زنان در سن بلوغ چرخه عادی دارند، که ممکن است در صورت اضافه وزن و چاقي نامنظم مي شود.
افزایش وزن و چاقی
PCOS با اضافه وزن و چاقی تدریجی در حدود نيمي از زنان مبتلا همراه است. برخی از زنان مبتلا به PCOS ، چاقی در زمان بلوغ شروع مي شود.
رشد مو و آکنه
الگوی رشد مو مردانه (هیرسوتیسم) ممکن است بر روی چانه ، گردن، قفسه سینه و بخش فوقانی شکم دیده شود، آکنه یک بیماری پوستی است که به دليل چرب شدن پوست و انسداد فولیکولهای مو، منجر به بروز جوش هاي پوستي مي شود.
اختلال در هورمون انسولين
مقاومت به انسولین و و وضعيت افزايش آن در خون می تواند در زنان مبتلا به PCOS با وزن طبيعي و اضافه وزن رخ دهد. در زنان مبتلا به PCOS ، تا 35 درصد از خانم هاي مبتلا و چاق دچار اختلال عدم تحمل گلوکز تا سن 40 مي شوند، در حالی که تا 10 درصد از زنان چاق به دیابت نوع 2 مبتلا مي شوند خطر ابتلا به این بيماري در زنان مبتلا به PCOS در مقایسه با زنان بدون PCOS بسیار بالاتر است.


بسیاری از زنان مبتلا تولید تخمك نه به طور مرتب انجام نمي شود، و ممکن است این زنان زمان بيشتري براي باردار شدن نياز داشته باشند. لذا ارزیابی ناباروری پس از 6 تا 12 ماه تلاش برای باردار شدن اغلب توصیه می شود.
بیماری های قلبی
زنانی که چاق هستند و هم مقاومت به انسولین و یا دیابت دارند در خطر بيشتر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب هستند ، باریک شدن آن در شریان که خون عرضه به قلب است. هر دو کاهش وزن و درمان اختلالات انسولین می تواند از این خطر کاهش. درمان های دیگر (به عنوان مثال ، کاهش کلسترول ، داروها ، درمان فشار خون بالا) نیز ممکن است توصیه می شود.
بيماري وقفه تنفسي در خواب يا Sleep apnea
اين بیماری باعث زمانهاي کوتاه توقف تنفسي (apnea) در هنگام خواب مي شود. بیماران مبتلا به این مشکل اغلب تجربه خستگی و خواب هنگام روز را دارند. علاوه بر این ، شواهدی وجود دارد كه بيماران درمان نشده در خطر بيشتر ابتلا به مشکلات قلبی عروقی مانند فشار خون بالا، حمله قلبی ، ریتم غیر طبیعی قلب یا سکته مغزی قرار دارند. این خطر ممکن است به دليل تغییراتی كه در هنگام خواب در ضربان قلب و فشار خون رخ می دهد، باشد. وقفه تنفسي در خواب ممکن است تا 30 درصد بيشتر در از زنان مبتلا به PCOS رخ دهد.

تشخیص
هيج آزمون مشخصي برای تشخیص PCOS وجود ندارد. بيماران بر اساس علائم و نشانه های باليني و آزمایش خون تشخیص داده می شوند. متخصصین علايم زير را معيارهاي تشخیصي بيان مي كنند:

  • نامنظم دوره قاعدگی ناشی از عدم تخمك گذاري یا تخمک گذاری نامنظم
  • علايمي به نفع سطوح بالاي هورمون هاي مردانه. شواهد و علايمي مانند رشد موي زياد، آکنه يا جوش صورت، و یا رويش مو با الگوی مردانه و همچنين در آزمایش خون ميزان بالاي اين هورمون ها ديده مي شود.
  • پيدا نشدن هیچ علت دیگری براي بالا بودن سطح هورمون هاي مردانه و یا دوره های نامنظم قاعدگي (به عنوان مثال ، هیپرپلازی مادرزادی آدرنال ، تومورهاي ترشح كننده هورمون مردانه)
معمولا برای رد كردن ساير دلايل آزمایش خون توصیه می شود. اگر شك به دلايل دیگری شود که باعث بروز اين نشانه ها در یک فرد شده اند. آزمایش خون برای بارداری ، و آزمايشات هورموني (هورمون پرولاکتین ، هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) و هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) ) ممکن است توصیه شود.
اگر بيماري PCOS تأیید شده است ، معمولا آزمایش قند خون و چربي خون نوع کلسترول انجام می شود. در زنان مبتلا به انواع متوسط تا شدید هیرسوتیسم (رشد مازاد مو ) ، آزمایش خون هورمون هاي مردانه (مانند تستوسترون و DHEA - S ) نيز ممکن است توصیه شود.
همه زنان که با PCOS تشخیص داده می شوند باید توسط پزشك در برنامه منظمي تحت نظر باشند. علائم اين بيماري ممکن است به نظر جزئی برسد و درمان ممکن است مزاحم و غیر ضروری قلمداد شود. با این حال، اگر PCOS درمان نشود، می تواند خطرات را براي سلامتي بيمار از مشکلات بهداشتی دیگر كه در صفحات قبل گفته شد، در طول زمان افزایش دهد.درمان بيماري تخمدان پلي كيستيك
قرص هاي جلوگيري از بارداري خوراكي يا OCP
اين داروها كه به اختصار (OCP) ناميده مي شوند، شایع ترین درمان مورد استفاده برای تنظیم دوره های قاعدگی در زنان مبتلا به PCOS هستند. اين دارو از جدار رحم ( آندومتر ) در برابر سرطان و يا رشد بيش از حد جدار آن، با القای دوره هاي قاعدگی ماهانه منظم محافظت مي كند. OCP همچنين برای درمان هیرسوتیسم و آکنه نيز موثر است.
زنان مبتلا به PCOS گهگاه تولید تخمك مي كنند.در اين شرايط اين قرص ها در حفاظت از بارداری و به ثمر رسيدن آن مفید هستند. هر چند كه OCP ها خونریزی را به طور یک بار در هر ماه منظم مي كنند اما این به آن معناي "درمان" قطعي نیست و چرخه نامنظم به طور کامل وقتی که مصرف اين داروها متوقف شود، بازگشت مي كند.
اين داروها تولید هورمون هاي مردانه را در بدن بيمار کاهش مي دهند و داروهاي ضد هورمون هاي مردانه (مانند spironolactone) باعث کاهش اثراين هورمون ها مي شوند. لذا گاها درمان با هردو اين داروها می توانند به صورت ترکیبي به خصوص براي کاهش و کندی رشد موها استفاده شود . همچنین اين درمان تركيبي می تواند بروز آکنه يا جوش صورت را کاهش دهد. ساير درمان های پوستي (به عنوان مثال پماد هاي پوستي) و یا آنتی بیوتیک های خوراکی براي درمان جوش صورت ممکن است در برخی موارد توصیه شود.
قبل از شروع تجویز قرص هاي جلوگيري از بارداری خوراکی،انجام يك ازمايش خون از نظر بارداري بايد انجام شود.
عوارض جانبی داروهاي OCP
برخی از زنان كه اين داروهاي را مصرف مي كنند دچار توقف خونریزی ماهانه و یا لكه بيني و خونریزی نامنظم مي شوند. اين خونریزی نامنظم معمولا پس از چند چرخه قاعدگی برطرف مي گردد.
زنان بسياري نگران هستند که با مصرف اين قرص ها چاق خواهند شد در حاليكه قرص هاي OCP جديد چنين عارضه اي ندارند. برخی از زنان دچار حالت تهوع، حساسیت پستان ها، نفخ و ورم شكم پس از شروع قرص مي شوند، اما این عوارض معمولا بعد از دو یا سه ماه رفع مي شوند.


درمان با اين قرص ها موثر است، هر چند که خطر لخته شدن خون در پاها یا ریه را اندکی افزایش می دهد؛ این عارضه در زنان سالم و جوان که سیگار نکشند نادر است. و اين خطر در زنان مسن تر از 35 سال و سیگاری بالاتر است.
داروي پروژستين يا Progestin
استفاده از هورمون هاي زنانه یکی دیگر از روش ها برای درمان بی نظمی قاعدگی است از جمله هورموني به نام progestin كه مصرف آن به صورت 10 تا 14 روز هر یک تا سه ماه می باشد. در طي این مدت تقریبا در تمام زنان مبتلا به PCOS تخمدان وادار به فعاليت درست مي شوند. ولی این دارو به نگرانی های زيبايي مبتلايان ( مانند هیرسوتیسم و آکنه) کمک نمی کند و از بارداری جلوگیری كننده نیست. البته باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم خواهد شد.
درمان مشكلات رويش موها
اضافه رشد مو می تواند با اصلاح و یا استفاده از خودتراش ها، الکترولیز و یا درمان با لیزر درمان شود. بسیاری از زنان نگران اند که این درمان ها باعث سریعتر شدن رشد موها و يا ضخيم شدن موها شود، اما اين يك باور غلط و غيرعلمي است.ا


ریزش مو را می توان با داروهاي ديگري درمان كرد ، گرچه داروها معمولا در زنان به اندازه مردان موثر نيستند. گزینه های دیگر شامل كاشت مو و كلاه گيس نيز آخرين گزينه هاي ممكن هستند.
کاهش وزن
کاهش وزن یکی از ساده ترین ، و در عين حال موثرترین روش برای درمان اختلالات انسولین ، بي نظمي قاعدگی و نشانه های دیگر PCOS است. به عنوان مثال، بسیاری از زنان دارای اضافه وزن مبتلا به PCOS با از دست دادن فقط 5 تا 10 درصد از وزن خود (در يك خانم با وزن 50 كيلوگرم، كاهش وزن به ميزان 2ونيم تا 5 كيلوگرم) به دوره های قاعدگي منظم تر دست پيدا مي كنند. از دست دادن وزن اغلب با یک برنامه رژیم غذایی و ورزش ميسر مي شود. مراجعه شود به مقاله كاهش وزن.
اما گزینه های زياد ديگري برای درمان چاقی وجود دارد. این موارد مانند همه مواردي است كه هر فردي مي خواهد لاغر شود و عبارتند از رژیم غذایی و ورزش ، داروهاي كاهش دهنده وزن و عمل جراحی.
عمل جراحی از دست دادن وزن می تواند یک گزینه نهايي برای زنان به شدت چاق مبتلا به PCOS مي باشد. مقدار قابل توجهی از وزن می تواند بعد از عمل جراحی از دست داده شود، که می تواند چرخه عادی قاعدگی را بازگردانده منجر به کاهش سطح هورمون هاي مردانه و هیرسوتیسم شود و در نهايت خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را كاهش دهد.
متفورمین
متفورمین (Glucophage ®) داروي درمان ديابت نوع 2 است و تاثير هورمون انسولين تولید شده توسط بدن را افزايش مي دهد. به همين دليل به عنوان یک روش درمان دیابت نوع 2 توصيه شده است، اما اين دارو ممکن است برای زنان مبتلا به PCOS در شرایط خاص توصیه شود.
اگر زنی سیکلهای منظم قاعدگی نداشته باشند ، اولین گزينه درماني قرص هاي جلوگيري از بارداري مي باشد. در صورتی که بيمار نمی تواند اين قرص ها را مصرف کند، یکی دیگر از درمان ها مصرف متفورمین ؛ یک progestin است که معمولا توصیه می شود علاوه بر متفورمین ، برای شش ماه یا تا سیکلهای قاعدگی منظم هستند
درمان ناباروری
اگر در آزمایشات مشخص شده است که عدم تخمک گذاری علت نازایی است، چند گزینه درماني موجود است كه در جدول زير آورده شده است. درمان هاي ناباروري عبارتند از:درمان اولیه و در عين حال مناسب برای زناني كه مبتلا به PCOS هستند و قادر به باردار شدن نيستند، از دست دادن وزن است. حتی یک مقداركم از دست دادن وزن ممکن است منجر به تخمك گذاري طبيعي و بازگشت باروري شود. علاوه بر این ، از دست دادن وزن می تواند اثر ساير درمان هاي ناباروری را نيز بهبود بخشد.
کلومیفن دارويي است که تخمدانها را تحریک به آزادسازي يك يا چند تخمك مي كند. و آن را در تحریک تخمک گذاری در حدود 80 درصد از زنان مبتلا به PCOS موثر ديده اند، و در حدود 50 درصد از این زنان باردار خواهند شد.
برخي مطالعات نشان داده اند که مصرف متفورمین همراه با کلومیفن اثربخشي دارو ومیزان تحریک تخمک گذاری را افزایش می دهد، البته اين مساله اثبات نشده است. علاوه بر این ، مشخص نیست که متفورمین در دوران بارداری بی خطر باشد.


اگر یک زن تخمک گذاري نمی کند و به کلومیفن نيز پاسخ نمي دهد، درمان با هورمون هاي گنادوتروپين ممکن است توصیه شود. اين هورمون ها( به نام LH و FSH) که به صورت تزریق روزانه تجويزمی شوند تقریبا در تمام زنان مبتلا به PCOS باعث تحریک تخمک گذاری مي شوند و در حدود 60 درصد از این زنان باردار مي شوند.

منبع:
Polycystic ovary syndrome (PCOS)برچسب‌ها : ,,,,,,,,,,,,
نویسنده: احسان باقری | نسخه قابل چاپ | سه شنبه 16 آبان 1391 - 15:42 | 1 2 3 4 5 | اشتراک گذاری :

آخرین مطالب

» آدرس پیج اینستاگرام و کانال تلگرام ( چهارشنبه 2 فروردین 1396 )
» خونگیری شریانی برای ABG ( جمعه 24 مهر 1394 )
» آموزش کامل تخصصی آنالیز ادرار ( دوشنبه 26 مرداد 1394 )
» وزن مخصوص ادرار specific Gravity ( جمعه 26 تیر 1394 )
» آزمایش ویتامینD ( جمعه 8 خرداد 1394 )
» غلظت خون بالا چیست و عوارض آن کدام است؟ ( چهارشنبه 27 اسفند 1393 )
» دسیکاتور ( دوشنبه 18 اسفند 1393 )
» بالن ژوژه ( سه شنبه 12 اسفند 1393 )
» آزمایشات لازم برای ازدواج ( چهارشنبه 6 اسفند 1393 )
» كم‌كاري‌ تيروئيد Hypothyroidism ( جمعه 1 اسفند 1393 )
» كاربرد آزمايش اختصاصي Anti-ccp در آرتريت روماتوئيد ( چهارشنبه 29 بهمن 1393 )
» دستگاه سل كانتر (آنالایزر هماتولوژی) ( جمعه 26 دی 1393 )
» آرتريت روماتوئيد (Rheumatoid Arthritis) ( چهارشنبه 10 دی 1393 )
» فاویسم ( پنجشنبه 20 آذر 1393 )
» تست های انعقادی ( یکشنبه 16 آذر 1393 )
» بیماری آلکاپتونوریا ( شنبه 1 آذر 1393 )
» بیلی روبین و اختلالات کبدی ( جمعه 23 آبان 1393 )
» میکروآلبومین ( پنجشنبه 15 آبان 1393 )
» خطاهایی که موجب همولیز می شوند ( جمعه 9 آبان 1393 )
» روش فيبرين زدائي براي بررسي سلول LE ( سه شنبه 6 آبان 1393 )

محبوب ترین مطالب

» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی-ماشین آتوود ( سه شنبه 24 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-شناسایی چربیها-حلالیت-ناین.. ( جمعه 11 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست مولیش و بندیکت ( دوشنبه 16 خرداد 1390 )
» دانلود گزارش کار فیزیک عمومی-قانون ارشمیدس ( جمعه 27 اسفند 1389 )
» گزارش کار آزمایشگاه فیزیک عمومی- آونگ ساده ( جمعه 2 اردیبهشت 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث ترماتودا ( یکشنبه 26 شهریور 1391 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست فهلینگ و اوزازون ( چهارشنبه 11 آبان 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- قانون بقای جرم ( پنجشنبه 20 بهمن 1390 )
» دانلود تصاویر مرجع آناتومی بدن انسان ( سه شنبه 17 اسفند 1389 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی عمومی-تست بارفود و بیال و سيلوانف ( چهارشنبه 23 شهریور 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی ( پنجشنبه 29 اردیبهشت 1390 )
» دانلود جزوه + گزارش کار آزمایشگاه بیوشیمی پزشکی 1 ( پنجشنبه 3 اسفند 1391 )
» اسلاید آناتومی تنه ( چهارشنبه 9 آذر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیک--تعادل اجسام صلب ( چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه شیمی عمومی -- محلول سازی ( چهارشنبه 26 بهمن 1390 )
» اطلس كامل خون شناسي كاملآ فارسي ( سه شنبه 1 شهریور 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث سستودا ( شنبه 22 بهمن 1390 )
» اسلاید انگل شناسی 1 - مبحث نماتودا ( دوشنبه 17 بهمن 1390 )
» دانلود گزارش کار آز فیزیک عمومی--حرکت پرتابی ( چهارشنبه 20 مهر 1390 )
» دانلود گزارش کار آزمایشگاه فیزیولوژی----شمارش گویچه های سفید ( پنجشنبه 22 اردیبهشت 1390 )

موضوعات

درباره ما

آمار وبلاگ

کد های کاربر